سازنده تخصصی انواع باکس و قطعات استیل

» » تابلو برق های بانک خازنی

تابلو برق های بانک خازنی

 

تابلو برق های خازنی

 

 

استفاده از تجهیزات الکتریکی مانند ترانسفورمرها، موتورها و سایر وسایل الکترکی دیگر که دارای سلف در خود هستند باعث پس فاز شدن و ایجاد توان ری‌اکتیو در ولتاژ شبکه می‌شود(که به صورت کیلو وار-ساعت یا kvarh نمایش می‌دهند). توان راکتیو تولید شده توسط این وسایل همانند توان اکتیو مصرفی در صورت حساب مشترک محاسبه می‌شود. توان ری‌اکتیو بنابراین باعث افزایش توان مصرفی و در نتیجه افزایش هزینه کاربرد خواهد شد، بنابرین باید از وارد شدن توان ری‌اکتیو در شبکه جلوگیری کرد. بانک خازنی برای استفاده در چنین شرایطی و برطرف کردن توان ری‌اکتیو شبکه از طریق اعمال بار پیش فاز به شبکه می‌شود.

 

 

بانک خازنی چیست و چرا استفاده از بانک خازنی مطرح می‌شود؟

بانک خازنی : ماهیت مصرف کننده‌های شبکه برق یا اکتیو می‌باشد یا راکتیو. وقتی که انرژی برق مصرف می‌شود و نتیجه آن برای ما ملموس است ، می‌گوییم توان اکتیو از شبکه دریافت کرده ایم، مانند روشنایی خانه، چرخش ماشین لباسشویی، و در کارخانجات صنعتی مانند عملکرد کمپرسورها و نوارنقاله‌ها و …. . یک نوع از انرژی هم وجود دارد که برای ما ملموس نیست اما بدون آن هم بسیاری از تجهیزات به ویژه الکتروموتور‌ها و بارهای با ماهیت سلفی قادر به عملکرد نخواهند بود. برای مثال چرخش یک موتور نیازمند میدان مغناطیسی داخل آن میباشد که تماما نیازمند توان راکتیو می‌باشد و از طرفی لازم به ذکر است که شبکه برق توان اکتیو یا مفید را به ما داده و اگر توان راکتیو را از شبکه برق بخواهیم چون جریان بیشتری از اداره برق مصرف می‌کنیم به همان نسبت هم باید هزینه بیشتری به اداره برق بپردازیم.

عمولاً در واحد‌های صنعتی و به طور کلی جاهایی که مصرف کننده آنها سلفی میباشد علاوه بر توان اکتیو از توان راکتیو هم استفاده میکند.

بانک خازن توان راکتیو مصرفی را وارد مدار ما می‌کند و با این وجود ما توان راکتیو که برای راه اندازی الکترو موتور نیاز داریم از شبکه برق نمیگیرم و توسط بانک خازن نیاز شبکه به توان راکتیور را تامین می‌کنیم  و با این کار انگار باری از دوش شبکه برق برداشته ایم که هم به نفع ما هست چون هزینه قبض برق مان کمتر می‌شود و هم به نفع اداره برق است چون فشار کمتری بر شبکه برق اعمال می‌شود.

 

کاربرد خازن و بانک های خازنی

در سیستم های قدرت خازن و بانک های خازنی که بایستی بر اساس استاندارد IEC 60143 و IEC 60871 و یا استاندارد IEEE 824 باشند در کاربردهای همچون :

  • جبران توان راکتیو ( اصلاح ضریب توان ) که ناشی مصرف کنندگان و تاثیر القایی خطوط با طول بالا است.
  • فراهم کردن تنظیم ولتاژ
  • راه اندازی موتورهای تک فاز رتور قفسی

 

مورد استفاده قرار می گیرد

یک بانک خازنی موازی ( بانک خازنی ساده) مجموعه ای از خازن ها است که به صورت سری و موازی در کنار هم قرار گرفته اند.

اغلب برای محافظت از خازن ها از فیوز استفاده شده و این فیوزها معمولا در خازن ها و یا داخل تابلوی بانک خازنی قرار می گیرد اما ممکن است در خارج از این بخش هم جای داشته باشد.

بانک های خازنی می تواند اتصال ستاره و یا مثلث داشته باشد. اتصال مثلث در شبکه های توزیع ولتاژ بالا و تاسیسات ولتاژ پایین استفاده می شود. 

 

خازن ها ممکن است بعد از مدت زمان طولانی که از مدار خارج شدند هم انرژی را در خود ذخیره داشته باشند. این شارژ ممکن است به اتفاقات خطرناک ، شک های مرگبار و یا آسیب رسیدن به تجهیزات منجر شود.

بانک های خازنی ممکن است دارای یک مقاوت داخلی باشد تا این انرژی را به یک سطح امن تقلیل دهد تا پس از جدایی از مدار شرایط برای سایر بخش ها ایمن باقی بماند.

بانک های خازنی با ترمینال های اتصال کوتاه شده در انبار نگه داری می شود تا به علت خاصیت جذب دی الکتریک ولتاژ در آن ذخیره نشود.

بانک های خازنی فشار قوی در خازج از تاسیسات نصب می شود و در اطراف آن حصار برپا می شود و بانک های خازنی ولتاژ پایین در داخل تاسیسات در داخل محوطه فلزی نصب می شود.

در تاسیات ولتاژ متوسط این المان می تواند داخل و یا خارج از تاسیسات نصب شود.

حصار برپا شده در اطراف خازن باید دارای قفل بوده و دسترسی به داخل دارای یک تاخیر باشد تا مطمین شویم تخلیه کامل خازن صورت گرفته است.

 

 

 

تعیین مقدار مناسب بانک خازنی

برای تعیین مقدار مناسب بانک خازنی (KVAr) برای جبران انرژی ری‌اکتیو سیستم، یکی از روش‌های زیر را مورد استفاده قرار می‌دهیم:

  •     اندازه‌گیری توان ری‌اکتیو و cosφ با استفاده از تجهیزات کنترلی مناسب یا تجهیزات انداره‌گیری شبکه برای عیب یابی و بررسی تمامی پدیده‌های شبکه.
  • تحلیل و بررسی فیش برقی مطابق با نوع اشتراک.
  • محاسبه توان اکتیو مورد نیاز برای جبران توان ری‌اکتیو تمامی تجهیزات شبکه مانند الکترو موتورها ترانسفورمرها و ..... با توجه به اطلاعات درج شده هر دستگاه.
  • در نظر گرفتن تجهیزاتی که در آینده قرار است در شبکه قرار گیرد برای محاسبه مقدار بانک خازنی باید ملاحظه شود.

در این حالت، انتخاب مقدار دقیق بانک خازنی با استفاده از روش های موجود ممکن نیست. برای این حالت باید توصیه شود که مقدار بانک خازنی شبکه باید حدود 25% توان اسمی ترانسفورمر HV/LV در نظر گرفته شود.

 

 

 

برای سفارش و خرید تابلو برق با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
دفتر مرکزی: 02177584921 || کارخانه: 02176264670

سایت ما را به دوستان خود معرفی نمایید

http://takintableau.com