سازنده تخصصی انواع باکس و قطعات استیل

» » انواع سیستم اطفاء حریق

انواع سیستم اطفاء حریق

سیستم آب پاش Fire Sprinkler Systems

سیستم آب پاش خاموش شدن آتش نقش و اهمیت اساسی دارد  که به دو نوع لوله مرطوب، لوله خشک حال که هر کدام را به طور کامل توضیح می دهیم.

اگر که شما هم میخواهید در مورد این دو سیستم اطلاعات بدست آورید

رایجترین نوع سیستم آب پاش لوله مرطوب میباشد و به دلیل اینکه قطعات کمی دارد نصب آن زیاد طول نمیکشد، این سیستم از یک سری لوله های متصل به همدیگر تشکیل شده است.

سیستم آب پاش لوله مرطوب از مجموعه لوله های منظم و متصل به هم تشکیل شده است و با رایزر اصلی تغذیه میشود، هزینه  نگهداری و تعمیر این سیستم کم است.

این سیستم نباید در مکان هایی مانند پارکینگ که امکان یخ زدگی وجود دارد نگهداری شود .

انواع سیستم آب پاش لوله مرطوب

  1. لوله مرطوب با شیر کنترلی هشداردهنده
  2. لوله مرطوب با حفظ فشار بیش از حد
  3. لوله مرطوب با رایزر مستقیم

 

 

جعبه اتش نشانیجعبه اتش نشانی

لوله مرطوب با شیر کنترلی هشداردهنده 

زمانی که آب وارد لوله های آب پاش می شود بدلیل اینکه آب وارد شده قابل شرب نمیباشد شیر کنترلی نصب میشود تا  از ورود آب به سیستم آب شهری جلوگیری شود.

شیر نصب شده جهت کنترل، دستگاه کوچکی است که از زبانه، یک فنر و پورت هشداردهنده تشکیل شده است.

لوله مرطوب با تحمل فشار بیش از حد

لوله مرطوب با تحمل فشار بیش از حد دارای شیر کنترلی هشدار دهنده است، برای اینکه هشدار تغییرات فشار آب شهری اشتباهی به صدا در نیاید، شیر کنترلی را با فشار بالاتر از حد نرمال تنظیم میکنند.

دو روش جهت اندازه گیری افت فشار وجود دارد ، سوییچ فشار به بالای شیر کنترلی متصل میباشد و زمانی که یک طرف آب پاش فعال میگردد سوییچ، افت فشار را شناسایی میکند و صدای هشدار به صدا در می آید.اغلب برای نظارت بر نشتی یک سویچ فشار نظارتی در نظر گرفته می شود.

این سیستم ها به وسیله لوله مستقیم در پایین شیر کنترلی جهت جلوگیری از برگشت جریان نصب میگردد و از معمول ترین سیستم آب پاش لوله مرطوب محسوب میشود.

رایزر با لوله عمودی تامین کننده آب شامل یک شیر کنترلی در رایزر می باشد، این شیر پره ای دارد که جریان آب در سیستم آب پاش را کنترل میکند.

زمانی که آب بیشتر از 10 گالن در دقیقه جریان دارد، شیر استاندارد جریان آب بعد از تاخیر کوتاهی زنگ را به صدا در می آورد.

سیستم آب پاش لوله خشک

سیستم لوله خشک اغلب در مکان هایی نصی میگردد که دمای فریزر در آن وجود دارد مثل پارکینگ ...، و بر عکس سیستم لوله مرطوب که در لوله ها، آب وجود دارد این لوله ها دارای هوای فشرده است و به وسیله کمپرسور هوا یا دیگر منابع تامین میشود.

 

 

جعبه اتش نشانیجعبه اتش نشانی

 

سیستم های آب پاش لوله خشک شامل پورت آلارم و زبانه زنگ است که زبانه زنگ به وسیله اختلاف آب ورودی به شیر و فشار هوا نگه داشته میشود.

زمانی که اتش سوزی اتفاق بیفتد حرارت سر لوله، هوای فشرده را آزاد میکند که در این هنگام شیر لوله باز میگردد و سیل آب از لاین توزیع منتشر میشود.

با عبور سیل آب، فشار هوا به پایین تر از10 میرسد هشدار شیر فعال شده و سوییچ فشار را شناسایی میکند و در نهایت زنگ به صدا در می آید..

سیستم اسپری آب

بعضی از آتش سوزی های خطآفرین که لازم است مقدار زیادی آب در مکان تخلیه شود را نمیتوان با سیستم های آب پاش که توضیح داده شد کنترل کنیم و می بایست از اسپری آب کمک بگیریم به عنوان مثال در آتش سوزی از نوع نفت به دلیل اینکه نفت روی آب شناور است و آتش سوزی ادامه دارد پس می بایست از اسپری آب کمک بگیریم. در این موقعیت از قطرات درشت و سنگین آب استفاده میگردد و با این روش آتش سوزی را مهار میکنیم.

 

 

جعبه اتش نشانیجعبه اتش نشانی

 

 

مواد شیمیایی خشک خاموش کننده آتش

مواد شیمیایی خشک خاموش کننده آتش به روشی طراحی شده است که در مکان هایی که ممکن است حادثه ای پیش بیاید از آتش سوزی حفاظت شود.

این سیستم در مکان های غیر قابل دسترس و خطرناک برای حضور آتش نشان طراحی شده است که میتوان به موارد ز

سیستم لوله کشی مواد خشک طوری طراحی شده اند که به طور تمام وقت در مناطق حادثه خیز از آتش سوزی حفاظت می کنند. این سیستم در مناطق غیر قابل دسترسی و بسیار سخت و خطرناک برای حضور آتش نشانان مناسب می باشند. از جمله این مکان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. مکان هایی مانند پالایشگاه نفت و گاز
  2. عرشه تانکر های دریایی
  3. محل بارگذاری ماشین آلات در اسکله
  4. کارخانجات تولید مواد شیمیایی
  5. تولید اجزای هواپیما
  6. استخراج معادن

این نوع سیستم با شناسایی خودکار از راه دور قابل کنترل می باشد و میتواند تجهیزات الکتریکی را در مواقع خطر خاموش و جریان گاز را متوقف کند.

سیستم فوم

فوم آتش نشانی متشکل از آب و کنسانتره فوم و هوای پر حباب، چگالی پایین میباشد این محلول به راحتی سطح سوخت و آتش شناور را خفه و مهار میکند.